مستند سازی  و ثبت تاریخ
​​​​​​​

مستند سازی و تهیه فیلم و گزارش از هر رویداد و ساخت وسازی ،علاوه بر خبررسانی وگزارش تصویری ، آثاری از خود به جای خواهد گذاشت که بعد از اتمام پروژه  وگذشت زمان اثر واقعی ومستند آن نمودار میگردد. اتفاقی که در گذشته های نه چندان دور با ثبت اسناد کاغذی-دستنوشته ها-نقاشیهاو... میسر بود.  امروزه مستند سازان برای حفظ وثبت آثارو فرایندهای مختلف تاریخی - ملی و ساختاری گذشتگان خود با تفحص ومطالعه و بررسیهای گوناگون باکارشناسان متعدد و بااستفاده از اندک آثاروبناهای باقیمانده در گذشته و بازسازی صحنه های مختلف بصورت واقعی ویا انیمیشن مبادرت به ساخت مستندهایی  باهزینه های بسیار سنگین مبزنند  واین بیدلیل نیست چرا که علاوه بر نشانه های مدیریتی وسازندگی ، ذهنیت تاریخی - اجتماعی -فرهنگی و غیره  را تقویت بخشیده - غرور کاری و حرفه ای را متجلی گردانیده وتاثیرات اقتصادی – امکانات تکنولوژی و حل بسیاری از چالشهای موجود را مهیا میسازد.
موضوع مستند هرچه باشد، بسيار مهم است كه به گونه اي تدوين و تنظيم شود كه بيشترين اطلاعات را در كمترين حجم منتقل كند، ضمن اينكه كامل و بدور از تحريف باشد. تهيه كننده بايد تمام جزئيات را بدون هيچگونه استنباط شخصي آورده و سپس در جاي خود به بحث و تحليل آنها بپردازد.

علي رغم اينكه اكثر افراد تمايل چنداني به ثبت مستندات و يا نوشتن گزارشات ندارند، اما نحوه تدوين و تنظيم يك مستند مي تواند اعتبار شخص يا سازمان را افزایش د هد
 
                                              
مستند سازي به عنوان كليد مديريت دانش محسوب مي گردد و شامل فرايند شناسايي، گردآوري، و در
دسترس عموم قرار دادن سوابق يا اسناد موجود از قبيل مكاتبات، فايل هاي كامپيوتري، تصاوير و .... مي باشد كه داراي ارزش تاريخي نيز مي باشند.

   درفضای مجازی (رسانه ای) انتقال مطلب به افراد ديگر ساده تر خواهد بود  تغييرات  در محتواي الكترونيكي راحتتر است. ارايه صوتي و تصويري نسبت به نوشتن براي  مخاطب جذاب تر میباشد.

مستند سازی تهیه مجموعه ای از اسناد و مدارک است که سیر تکوین و تکامل یک فعالیت یا پروژه را از آغاز تا پایان همراه با تحلیل و ارزشیابی نشان خواهد داد.

در واقع مستند سازی ابزاری است که امکان استفاده و به کار گیری تجربیات فردی و گروهی را جهت توسعه سازمانی فراهم می سازد و با ذخیره نمودن تجربه موجود در سازمان هزینه تجربی آتی سازمان را تا حد زیادی کاهش می دهد.
فیلمهای  مستند موجود از ساخت و سازهای عظیم در دنیا و یا بناها و ساختمانهای بلند در کشورهای مختلف ونیز در کشور خودمان مستندهای باقیمانده از پالایشگاه آبادان و مناطق نفت خیز ساخت برج آزادی – برج میلاد- مترو تهران- تونل نیایش و همچنین مستندهایی که برای هزاران کیلومتر خطوط انتقال گاز سراسر کشور - پالایشگاهها وهزاران مستند دیگرکه با استناد به  دلایل اعلام گردیده تهیه شده منشا  از این نوع مدیریت دارد .

امروزه دیگر در دنیا رویداد و پروژه ای نیست که  تهیه فیلم ومستند سازی جزو برنامه های آن قرار داده نشود چنانچه هزینه های آن درمحاسبات مالی  آن منظورگردیده  و بدین منظور با کارشناسی و استفاده از افراد مجرب و کارآزموده وبا هزینه ای متعادل این تصمیم را مورد توجه قرار میدهند.

مزایای یک مستند

نگهداری سابقه در مورد موضوعات مهم مربوط به فعالیتهای گذشته
قادر ساختن افراد به بررسی کنترل کیفیت برنامه های اجرا شده
حفظ منابع اطلاعاتی مورد استفاده در طرح یا پروژه
منابع اطلاعاتی که با توجه به اهداف پروژه مورد بررسی قرار می گیرند چنانچه در هر مرحله مستندسازی شود از دوباره کاری جلوگیری می کنند و باعث تکمیل آمار و اطلاعات دوره بعد می شود
آشکار کردن نقص ها و نیازهای آماری و اطلاعاتی
مستندسازی مشکلات و تنگناها: برنامه ریزی بر اساس آنچه سازمان نیازمند آن است و ارائه راه حل های کاربردی برای حل مشکلات و تنگناهای سازمان
ثبت تاریخی، تحلیل، علمی تجارب، موفقیت ها، دستاوردها، مراحل رشد و سایر رویدادهای تعیین شده در سازمان
فراهم آمدن زمینه ثبت، گسترش و آموزش فرهنگ سازمان به نسلهای بعدی کارکنان و مدیران
فراهم شدن زمینه بروز رویدادهای گذشته و ایجاد امکان ارزیابی علمی نقاط قوت و ضعف سازمان
​​​​​​​

چگونه مستند را مستند بسازیم


یک: چگونه و چرا قصه ای را برای کار مستند خودتان انتحاب کردید   این قصه از کجا الهام گرفته شده وجذابیت آن در کجای فکری و احساسی شما بوده است ؟

 این نگاه خلاقانه‌ی اولیه باید در تمام طول پروژه همراه شما حفظ شود و در طول پروسه‌ی تولید مدام از خود بپرسید انگیزه و دلیل اولیه‌ی من برای ساخت این فیلم چه بوده. در عین حال توانایی برای مطرح کردن همین انگیزه هنگام تلاش برای تامین سرمایه نیز ضروری است.

دو: وجود یک التزام برای ساخت 

برای این‌که مخاطب بین‌المللی جذب فیلم شما شود، باید یک دغدغه‌ی مهم در فیلم شما مطرح شده باشد. بنابراین وقتی شما در مورد موضوعات مختلف صحبت می‌کنید، باید ببینید آیا لزومی بر وجود و طرح این دغدغه‌ها هست یا نه. این دغدغه را باید به صورتی هنرمندانه انتقال داد و اثبات کرد.
..

سه : تصویری باشید

رسانه‌ای که با آن کار می‌کنید، یک رسانه تصویری است. بنابراین همیشه باید برای تعریف قصه‌‌ی مورد نظرتان ایده‌های تصویری در ذهن داشته باشید. 

این نکات را باید در تمام فرایند ساخت یک اثر در ذهن داشت. چه در مرحله‌ی پرداخت اولیه، چه در مرحله‌ی دکوپاژ و چه در مرحله‌ی تدوین فیلم. این نکات تمام آن چیزی که باید در ارائه‌ی یک پروژه‌ به آن توجه کرد نیست، اما می‌تواند به شما در یافتن تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار خیلی کمک کند. زیرا یکی از چالش‌های اصلی در هنگام ارائه‌ی بهینه‌ی مستند به یک تهیه‌کننده این است که ما عموما تلاش می‌کنیم «موضوع» را بهینه نشان بدهیم، اما فیلم تنها در «موضوع» خلاصه می‌شود، نحوه‌ی نمایش این موضوع هم عنصر مهمی است. بهتر است قبل از ارائه‌ی فیلم یا ایده‌ی آن، همیشه این اصول را در ذهن خود مرور کنید و بیینید آیا توانسته‌اید آنها را در ساخت اثرتان رعایت کنید یا نه؟​​​​​​​